Pozitivne i negativne strane sunca

Svi volimo sunce, izležavanje na plaži, kupanje, no voli li to i naša koža?

Nije potrebno dodatno objašnjavati glavnu dobrobit sunca, a to je da ovisimo o njemu i bez njega nema života. Sunce je korisno za mnoge procese u našem tijelu, no treba se pridržavati načela umjerenosti da bi očuvali zdravlje i ljepotu kože. Jedan od osnovnih koristi sunca je stvaranje vitamina D za koje je potrebno dnevno 15-ak minuta. Izlaganje sunčevoj svjetlosti pridonosi prevenciji bolesti srca, reducira krvni tlak, umanjuje rizik od razvoja dijabetesa, jača imunitet, pojačava kvalitetu zubnog mesa, štiti od bolova u mišićima ...

Sama pojava sunca pozitivno utječe na psihičko stanje i pridonosi osjećaju sreće. Dokazano je da sunčeve zrake smanjuju stres i ublažavaju simptome depresije i tjeskobe.

Također, dok na tržištu nisu postojali antibiotici najbolja metoda liječenja raznih infekcija bila je terapija suncem tj. helioterapija. Sunčeva svjetlost puni naše baterije, odnosno daje nam snagu i puni nas energijom.



IZAZOV LJETA ZA KOŽU

Ljeto pred nas stavlja mnoge izazove: opekline, alergije na sunce, pojačano znojenje, ubodi insekata, dehidracija kože...

Pravilna hidratacija je vrlo bitna za zadavlje i ljepotu kože, pogotovo kada je u pitanju izlaganje ultraljubičastim zrakama. Ako koža nema dovoljnu količinu vode, stanice kože gube funkciju i postaju osjetljivije na sunce.

Mnogi pate od alergija na sunce, prema novijim istraživanjima više od 20 % populacije. Alergije na sunce manifestiraju se naglo, već od prvog dana izlaganja suncu kroz crvenilo, mjehuriće i svrbež kože.

Česti cilj, prvenstveno ženske populacije je u što kraćem roku dobiti zavidan tamni ten, no dugogodišnje i neumjereno izlaganje suncu ima štetne posljedice. Jedna od njih je solarni dermatitis odnosno sunčeve opekline koje se javljaju kod intenzivnog izlaganja suncu u vrijeme najjačeg zračenja. Tu su i dugotrajne posljedice, kao prijevremeno starenje i stvaranje bora, karcinom kože ...

Budite umjereni pri izlaganju suncu, odnosno izbjegavajte najjače sunčevo zračenje i obavezno koristite kreme sa zaštitnim faktorom. Koža će vam dugotrajno zahvaliti, a preplanuli ten možete dobiti i sunčanjem u ranim jutarnjim ili kasnijim popodnevnim satima. Nakon sunčanja priuštite si tuširanje mlakom vodom obogaćenom česticama srebra koje nudi. Srebro će ublažiti crvenilo, iritacije i svrbež kože.

Suha ili dehidrirana koža

Zatezanje, peckanje, perutanje, iritacije i osjetljivost kože? Čini vam se da vaša koža ubrzano stari... ? Možda imate suhu ili dehidriranu kožu.

RAZLIKA IZMEĐU SUHE I DEHIDRIRANE KOŽE

Mnogi misle da imaju suhu kožu te koriste kozmetičke preparate namijenjene suhoj koži. Ako se koža peruta, nije nužno da je ona suha već može biti i dehidrirana, a razlika je velika. Da bi se mogla odrediti pravilna njega, najprije je potrebno utvrditi dijagnozu i stanje kože.

Iako termin dehidrirana koža možda zvuči kao teže stanje kože, ono je samo prolazna promjena na koži. dehidrirana koža je zdrav koža te ona može biti normalna, masna, mješovita ili suha. Ovakvoj koži trenutno nedostaje vode, a ona se jednostavno može nadoknaditi nanošenjem hidratantne kreme, brzo upijajućeg laganog sastava i nemasne teksture.

Problem suhe kože je ipak složeniji i dugotrajniji. Suhoj koži nedostaju lipidi, a oni su potrebni da se zaštiti i zadrži potrebna količina vode. Njega suhe kože je vrlo zahtjevna i traži stalnu brigu i njegu. Za njegu suhe kože potrebno je koristiti kozmetičke proizvode masnijeg sastava s lipidima koji prodiru u dublji sloj kože. Također, proizvodi koji sadrže u sebi smiruju perutanje i isušenost kože.

Sprejsilver.jpgZNAKOVI DEHIDRIRANE KOŽE

Prvi znak za uzbunu jest nadraženost i osjećaj zatezanja kože. Taj osjećaj se javlja samo u određenim situacijama, npr. zimi, ljeti, nakon tuširanja, umivanja i slično. U njezi dehidrirane kože treba izbjegavati proizvode masnog sastava jer oni mogupotaknuti stvaranje prištića i akni. Dehidrirana koža se relativno brzo vraća u normalno stanje, vraća joj se mekoća i sjaj, ukoliko se tretira kvalitetnim i učinkovitim proizvodima.

ZNAKOVI SUHE KOŽE

Stalan osjećaj zatezanja i hrapavost kože, koža bez sjaja, prerano javljanje prvih bora pokazatelji su suhe kože. Suhoj koži nedostaje vode i lipida. Postoje kozmetički proizvodi prilagođeni suhoj koži koji osim vlažnosti osiguravaju lipide i pomažu joj zadržati vodu. Takve kreme bogatije su teksture i masnije te redovitom upotrebom mogu suhu kožu pretvoriti u normalnu.

Maslinovo ulje za kožu i zdravlje

Ljekovita svojstva maslinova ulja poznata su već stoljećima. U doba Rimskog carstva žene su maslinovo ulje smatrale tajnom vječne mladosti.

DOBROBITI MASLINOVOG ULJA ZA ZDRAVLJE

Gotovo ne postoji program zdrave prehrane koji ne uključuje konzumiranje maslinova ulja. Taj dar prirode donosi toliko blagodati ne samo organizmu, već i koži,da bi bila neprocjenjiva šteta ne koristiti ga. Ulje masline, ploda drveta koje crpi snagu južnog sunca, blizine mora i crvene zemlje bogate mineralima, iznimno je zdravo, kako u prehrani, tako i u njezi kose i kože.

6171831205 B9c1aec788 OMaslinovo ulje je toliko hvaljeno i preporučljivo zbog njegovog bogatog sastava. Klorofil i karotenoidi kojima obiluje ekstra djevičansko maslinovo ulje prirodni su antioksidansi, koji štiteći tijelo od slobodnih radikala usporavaju proces starenja. Maslinovo ulje bogato je vitaminima E i A, sterolima, polifenolima i oleuropeinima – aktioksidansima koji štite kožu i pomažu u otklanjanju bora.

BIRANO MASLINOVO ULJE

Vrste maslinova ulja razlikuju se po načinu proizvodnje, sastavu, kvaliteti i namjeni. Najkvalitetnije maslinovo ulje je ono hladno prešano, dobiveno jednostavnim gnječenjem plodova masline, bez dodatnog zagrijavanja.

Ekstra djevičansko maslinovo ulje je najzdravije i najkvalitetnije, a dobiva se iz prvog prešanja najkvalitetnijih maslina. Djevičansko maslinovo ulje dobiva se iz prvog prešanja, ali iz maslina nešto slabije kvalitete, pa mu je i kiselost veća. Obično maslinovo ulje je mješavina rafiniranih ulja i male količine ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Sansa ulje dobiva se kemijskom ekstrakcijom iz krutih ostataka nakon prešanja te je slabije kvalitete. Silverex kremu za lice karakteriziraju birani i provjereni sastojci iz prirode, pa je tako jedan od njezinih sastojaka najkvalitetnije ekstra djevičansko maslinovo ulje.

SPRIJEČITE GUBITAK VLAGE

Marisa Miller At The Mirage PortraitMalinovo ulje stoljećima se koristilo kao prirodna zaštita od sunca i u slučaju opeklina. Ono u određenoj mjeri ublažava posljedice štetnog UV zračenja, pa ga je dobro nanositi na kožu nakon sunčanja. Maslinovo ulje usporava starenje stanica kože i čini kožu baršunasto mekom i glatkom te joj pomaže održati prirodnu vlažnost.

Kožne alergije stižu s proljećem

Alergije su, poput debljine, bolesti modernog svijeta. Prema procjenama stručnjaka, čak petina stanovništva boluje od neke vrste alergije ili njihovih kombinacija bolesti. Što se tiče Hrvatske, onda bi to bilo čak milijun stanovnika, što je zabrinjavajući podatak.

Jedan od vrlo čestih oblika alergije koji se pokazuje na koži je kontaktni alergijski dermatitis. On je posljedica senzibilizacije kože na biološke, fizikalne ili kemijske uzročnike. Biološki uzročnici su biljke, gljive, paraziti i bakterije, dok kemijski mogu biti organski i anorganski, a fizikalni uzročnici su mehanički i termički.

Promjene na tijelu nastaju nakon kontakta s alergenom, najčešće na nepokrivenim dijelovima tijela kao što su lice, vrat, ruke ... najprije se pojavljuje crvenilo na koži, zatim oticanje, mjehurići i upale na kože. Svrbež je prisutan u svim fazama, a u kroničnom stadiju koža postaje zadebljana, puca i ljušti se.

Urtikarije ili koprivnjače spadaju u dermatoze, odnosno bolesti uzrokovale alergijskim reakcijama te su jedna od najčešćih alergijskih promjena na koži. Istraživanja pokazuju da se oko 20 % ljudi barem jednom u životu susrelo s problemom urtikarije. One mogu biti manifestirane kao crvenilo na koži ili uzdignuća na koži različitih veličina, praćenih neugodnim peckanje i svrbežom.

Kako reagirati na alergije?

Posjetite dermatologa da utvrdi točno stanje vaše kože. Ukoliko je potrebno, izvršiti ćete alergijske testove da bi se sanao i uzrok nastanka bolesti i koji alergeni utječu na razvoj kožnih alergija, kao što su urtikarija, atopijski dermatitis, kontaktni alergijski dermatitis, angioedem, fotoalergijske reakcije, medikamentozni osipi i slično. Kada liječnik utvrdi na koji alergen ste osjetljivi, pokušajte izbjegavati kontakt s tim alergenom. Kod alergijskih reakcija vidljivih na koži cilj je spriječiti nastanak i razvoj bolesti, koje najčešće započinju isušenošću, crvenilom i pucanjem kože. Kada uočite neki od navedenih znakova odmah počnite koristiti srebrnu vodu koja će pomoći pri ublažavanju i daljnjem razvoju bolesti.

Silverex ČETKICA

Silverex SAPUN

Silverex KREMA

Silverex SPREJ

Silverex TUŠ

Silverex proizvodi nisu testirani na životinjama, ne sadrže konzervanse, parabene, dodane sintetičke mirise i bojila, nisu komedogeni.